Postat 16 oktober 200816 år Hej experter!!!Jag undrar vad som egentligen växt ur min ls eller i alla fall har uppkommit. Vad är detta? Farligt?? Bra??
Postat 16 oktober 200816 år Jag förstår inte riktigt vad det skulle varit som växt upp? Kan du peka ut eller beskriva?
Postat 17 oktober 200816 år Njee jag tycker inte det liknar glasrosor, alldeles för blåa för det, kan du beskriva dem? är det flera små armar eller är det som fjädrar eller.
Postat 17 oktober 200816 år Min gissning är rörmaskar, men det är svårt att se på bilden... Är det rörmaskar så är det bra, de filtrerar vattnet och binder slam.
Postat 17 oktober 200816 år Författare Okej försöker igen. Som ni förhoppningsvis ser på bilden är den blå med 2 vita prickar och ett litet sträck på ryggen. Scary...är livrädd för den.
Postat 17 oktober 200816 år Jag tycker också det ser ut som en sjöpung, klockdjur eller någon liknande filtrerare.
Postat 18 oktober 200816 år Var du tacksam att du får med sådana djur - de flesta liftare är till godo eftersom det skapar ett större mångfald i akvariet och därmed bidrar till stabiliteten. Givetvis är sjöpungen livsfarlig - för organiskt material, bakterier, zooplankton och svävalger som utgör dess mat MVH Lasse
Postat 18 oktober 200816 år Efter att jag sett din andra bild kan jag säga att min första gissning var helt fel.Sitter den på samma plats hela tiden, utan att dra in sig i någon håla och inte heller kryper iväg? Ser man hela organismen på bilden, eller är det mer av den som är gömd inne i stenen? Kan du se om den vrider sig, pumpar, ändrar storlek etc eller är den helt stilla? Om du petar på den med något, t.ex. en pinne, vad händer då, reagerar den på något sätt?
Postat 18 oktober 200816 år Författare Han sitter helt stilla. Rör sig inte ur fläcken. Om man pillar på han sitter han fast. Gömmer sig inte eller så. Kan det ändå vara en sjöpung??
Postat 18 oktober 200816 år Du har fått rätt svar. Sök på nätet "Google is your friend" bilder på ascidier, sjöpungar och så vidare så ser du liknande.
Postat 24 juli 200916 år Jag lyfter tråden lite då jag har hittat en likadan i mitt kar:https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showpost.php?p=301631&postcount=5
Postat 24 juli 200916 år Ja är 90% säker på att de är sjöpungar, helt ofarliga nyttodjur som filtrerar vattnet.Rolig fakta: De har någonting som motsvarar hjärna när de är frisimmande larver. Men när de bosatt sig så förtvinar/försvinner den. Precis som hos människor =-)
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.