Postat 21 april 201411 år Vet någon om det är viktigt att man har ett flöde genom siporax överhuvudtaget?Jag funderar på att avdela ett avsnitt i mitt framtida fraggkar på 60*15 (botten) *x höjd och fylla med siporax för extra bakteriefilter som extra stabilisering till huvudkaret.Måste jag konstruera behållaren på ett sådant sätt att det blir flöde igenom eller räcker det man helt enkelt bara gör som en låda?När jag läser om produkten står det att lågt eller högt flöde kvittar... Men betyder det att i stort sett noll flöde också fungerar?
Postat 21 april 201411 år Författare Känns som det behövs flöde, men om jag tänker fel är det mycket smidigt att slippa! :-)
Postat 21 april 201411 år Jag kör det passivt i sumpen. Det gör flera andra jag vet om med. Men det får ju inte vara stillastående.
Postat 21 april 201411 år Författare Jag kör det passivt i sumpen. Det gör flera andra jag vet om med. Men det får ju inte vara stillastående.Ok Tack! Får klura ut någon lösning så att det blir flöde igenom med andra ord. Ideer mottages tacksamt.
Postat 22 april 201411 år Sjölv har jag hängt upp det i påse som befinner sig i sumpens vattenflöde. Med jämna mellanrum tar jag upp det och knådar siporexen i ren hink saltvatten.
Postat 22 april 201411 år Jag kör med flera mindre påsar som ligger på sumpens botten.Jag skulle kunna tänka mig att göra rent, men är orolig att "röra runt", dock måste jag säga att det verkar relativt effektivt faktiskt. Har lågt nitrat och använder inga pellets eller liknande för tillfället.Så något fungerar Men är det alltså bara att ta ut och göra rent ? Man behöver inte vara orolig att bakteriekulturen störs?
Postat 23 april 201411 år Hirez, jag kör i 1L påsar på botten jag med. Ibland vid vattenbyten tar jag ut påsarna och doppar dem i det gamla vattnet, skakar lite. Det har ingen inverkan på bakterierna. Men nu är det nog ett halvår sen sist jag gjorde det. Det växer så mycket kryptiskt liv på påsarna jag inte kan ha livet av
Postat 2 november 201410 år Siporax denitrifierar, det gör inte biobollar.http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0273122399004977
Postat 2 november 201410 år Siporax denitrifierar, det gör inte biobollar.http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0273122399004977Har du tillgång till artikeln?
Postat 2 november 201410 år Ska bli spännande att se effekten av siporax när man snart testat allt som går, 6 liter beställt som kommer i veckan. Blir även en regäl dos med startbakterier som kan behövas fyllas på efter snart 4 månader utan underhåll eller vattenbyten.
Postat 3 november 201410 år Ska bli spännande att se effekten av siporax när man snart testat allt som går, 6 liter beställt som kommer i veckan. Blir även en regäl dos med startbakterier som kan behövas fyllas på efter snart 4 månader utan underhåll eller vattenbyten.Skriv gärna dina erfarenheter när du testat.
Postat 3 november 201410 år Kört med Siporax i mer än ett år nu, har ej observerat någon skillnad mot att köra med LS. Om jag skulle få för mig att bygga nytt kar hade Siporaxen återigen brukats!
Postat 3 november 201410 år Ändrade om lite i min scape och tog bort 2-3kg sten. Ersatte detta med 2 liter siporax. Det är endast någon månad sen men det verkar fylla sin funktion som denitrifierare riktigt bra! Vet inte om det går att räkna om stenmängd till siporaxmängd i denitrifikationskapacitet men jag får IAF en känsla att min kapacitet ökade markant!
Postat 3 november 201410 år Har du tillgång till artikeln?Nej tyvärr, jag har bara gått efter abstraktet. Med lite tur kommer en av våra mer seniora medlemmar lyckas gräva fram artikeln snart.
Postat 3 november 201410 år Ändrade om lite i min scape och tog bort 2-3kg sten. Ersatte detta med 2 liter siporax. Det är endast någon månad sen men det verkar fylla sin funktion som denitrifierare riktigt bra! Vet inte om det går att räkna om stenmängd till siporaxmängd i denitrifikationskapacitet men jag får IAF en känsla att min kapacitet ökade markant!Egentligen vet du ju inte om Siporaxen gjort någon skillnad överhuvud taget. Det kanske gått lika bra om du inte stoppat ner någon siporax....
Postat 3 november 201410 år Egentligen vet du ju inte om Siporaxen gjort någon skillnad överhuvud taget. Det kanske gått lika bra om du inte stoppat ner någon siporax....Vän av ordning! Givetvis. Det verkar fylla sin funktion.
Postat 3 november 201410 år Vän av ordning! Givetvis. Det verkar fylla sin funktion.Det hade känts bättre om jag själv märkt någon skillnad på mina 12 liter siporax...
Postat 3 november 201410 år Det kan ju bero på några saker att denitrifikationen inte funkar.Att miljön inte blir syrefri. En annan kan ju vara att mediet blir 100% blockat av kolhydratdrivna bakterier.Får man inget utbyte alls så kanske siporaxen blir verkningslös
Postat 3 november 201410 år Läste att denitrifikationen är lika snabb som ls dvs "långsam". Kört biobollar o sandfilter i ganska många åt. o biobollar finns ju ganska många olika. Dom jag använder så är dom ruggigt snabba på att bryta ner. Därför jag är lite fundersam man hör ganska mycket olika. o dom keramiska "makaronen" jag kikar på är hårda och mycket dåligt festyta till bakterier.
Postat 4 november 201410 år Det låter som du missförstått denitrifikation.Sen har inte ett materials hårdhet någon inverkan på om bakterier fäster eller ej. De fäster glatt på tex glasrutor.
Postat 4 november 201410 år nop ormet ej missförstått det hela. biobollar flyter mer syre åt bakterierna. eller wet/dry en effektivare. jag inbillar mig att siporax bara har ett aktivt yttre för heterotorfabakterier? biobollar har syrevi alla skrymslen o vrår. movingsandbed som jag kört mycke längre är nog det mäst effektiva man kan använda sig av? jag säger inte rätt o fel utan har bara undringar
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.