Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej Tomas

Jag hade en Lemnalia för några år sedan. Det exemplaret jag hade kryllade av minimala ormsjöstjärnor som den verkade leva i någon slags symbios med. Tyvärr fattade min dåvarande Imperator tycke för den... Matar du din Lemnalia med något foder i dag, eller får den fånga det som bjuds?

Personligen gav Pieter van Suilekoms akvarium inriktad på icke fotosyntetiska koraller mersmak för en tid sedan. Här är en länk jag sparat på datorn med fodertips som verkar funka. Det verkar som att kunskapen kring att hålla dessa typer av koraller växer, färgglada sps-kar är ingenting jämfört med dessa i svårighet. Det är han som även har det sex meter breda konkava sps-karet.

  • Svar 432
  • Visningar 81,1k
  • Skapad
  • Senaste svar

Mest aktiva i detta ämne

Populära bilder

Postat
  • Författare

Hej Jakob

Tack för intressanta länkar.

Jag har varit och på plats hos Pieter och tittat på hans anläggning och den är imponerande.

Lemnalia är enligt viss källor delvis ljuslevande http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/1872_Lemnalia_sp.%2001.htm .

Jag använder ultramin s med clam, organic och vitalizer (2/dag).

Det är inte utan att man börjar känna sig sugen på att prova ett dendro-system.

//Tomas.

Postat

Tack Tomas för din generösa förevisning av ditt kar. Det är det vackraste kar jag någonsin sett. Helt otroligt vackert och lärorikt att få se det live :) Du är min korall idol nu :) Skall försöka köra som dig i framtiden i min nya kub :) Lyckas jag hälften av ditt resultat kommer jag bli glad :) Tack återigen för titt och kaffe :D

  • 4 veckor senare...
Postat

Tackar för visat intresse hos Ted jag har nu lagt en korg över catalaphyllian och den har reagerat väldigt posetivt på det doserar även pohls extra och det verkar också göra susen. blommar catalaphyllian ut helt och är okej så kan den få flytta till uddevalla då min dotter bröt ihop fullständigt när jag föreslog att acanthopsen skulle ut. inte äns sitt eget kar är man chef över

Postat

Jag har en Lemnalia sedan några månader. Tyvärr är det ju lite svårt att se på mjukisar om de växer men den är iallafall hur snygg som helst fortfarande.

Postat
  • Författare

Hej John

Catalaphyllian får gärna flytta till Uddevalla om den är ok, hör av dig via PM så löser vi det.

Hej Ove

Jag har också svårt att avgöra den exakta tillväxten men magkänslan säger att det ser bra ut och de verkar trivas. Framtiden får utvisa.

//Tomas.

Postat
Hej

Kul att det finns några som tycker att det verkar kul med något annat än acro.

Kenneth, jag får lite besök i morgon vid 4-snåret, du är också välkommen på lite fika och akvarietjöt om det passar.

//Tomas.

Oj ber om ursäkt missade detta inlägg tackar för erbjudandet, kanske får dig att hålla det i framtiden, som sagt ett väldigt vackert kar du har.

Mvh kenneth

Postat

Läckra bilder och underbara färger!! Du har verkligen lyckats, synd att man bor så långt bort tror detta hade varit en fröjd för ögan!

Postat

Jo men lite långt är det allt :)

Men vore grymt roligt att få besöka dig och kolla in karet någon gång om man samtidigt passade på att besöka Bioted mfl :)

Postat

Vad ska man säga Tomas!?

En bild säger mer än tusen ord... Jag orkar inte skriva 1001 ord ;):smiley20:

/Gustaf

Postat

Sagolikt vackert, Tomas - verkligen underbart att se!

Tack för att du delar med dig av dina bilder :)

Postat

Hej Tomas,

Jag funderar lite på korallen som är vackert mörkblå med vita toppar. På helhetsbilden finns den strax till höger om mitten, lite baktill. Man ser den även på bild 7. Jag har lite svårt att se, är det en pocillopora? Hur som helst var den fantastiskt vackert blå. Får man fråga var du hittat den?

Erik

Postat
  • Författare

Hej Erik

Den har jag hittat hos Joe i tyskland, men den finns ibland hos svenska handlare som tar in odlad korall.

//Tomas.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.