Postat 9 februari 20178 år Hur länge ska man ha den döda stenen i osmos vatten för att kalkas ur? Alla säger olika...
Postat 9 februari 20178 år När stenen är ny brukar det ruttna bort dött skräp i den när man lagt den i vatten. När detta är färdigt är stenen klar. Hur lång tid det tar beror i huvudsak på tre faktorer. 1. Har du tillsatt startbakterier? 2. Vilken temperatur har du? 3. Är det någon pump i för extra cirkulation? När stenen inte luktar eller har skinn på ytan 3 dagar efter sista vattenbytet är den klar. Men jag tror vattenledningsvatten är bättre än osmosvatten. Det gäller ju att hålla igång bakterierna så de får sitt jobb gjort.
Postat 9 februari 20178 år Författare Jag kommer tillsätta bakterier. Vilken temp bör det vara? Menar du som pump ja Ka ha i hinken med stenen? Hur kan vanligt kranvatten va bättre?
Postat 9 februari 20178 år Kranvattnet är nog snällare mot bakterierna. Det är inget levande som stormtrivs i rent osmos vatten. Även om osmos vattnet nog ganska fort löser ut en del ämnen ur stenen som bör göra vattnet trevligare att leva i.
Postat 9 februari 20178 år 13 timmar sedan, Reryd sa: Hur länge ska man ha den döda stenen i osmos vatten för att kalkas ur? Alla säger olika... några tiotusentals år - men du bör byta vatten då och då - men då är det nog inget kvar av kalkstenen - då är den totalt utkalkakad Fniss - kunde inte låta bli MVH Lasse Ändrat 9 februari 20178 år av Lasse
Postat 11 februari 20178 år On 2017-02-10 at 00:22, Lasse sa: några tiotusentals år - men du bör byta vatten då och då - men då är det nog inget kvar av kalkstenen - då är den totalt utkalkakad Fniss - kunde inte låta bli MVH Lasse vilken whisky drack du?
Postat 11 februari 20178 år Citat Hur länge ska man ha den döda stenen i osmos vatten för att kalkas ur? Alla säger olika... Vet inte om jag drack Whiskyn eller om det var frågeställaren som drack den. Du ser min förstorning vad som skrevs i första posten. Och man skall väl besvara frågan - inget annat. MVH Lasse Ändrat 11 februari 20178 år av Lasse
Postat 13 februari 20178 år Författare Jo detta med or har aldrig varit min grej riktigt. Men tänkte så klart på att få ur fosfaten så det inte blir för mkt.. Men måste ja ha i en pump och bakterier i hinken eller kör vissa bara i kranvatten i någon v sedan i osmos i några veckor?
Postat 13 februari 20178 år Detta tar bort död vävnad från djur och alger så att det inte ligger och ruttnar i akvariet. Men särskilt effektivt mot upplagrad fosfat är det inte. Där skulle jag rekommendera fosfatremover + att sänka pH:t lite. Men först mäta om det blir någon nämnvärd fosfat i vattnet.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.