Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Någon som har erfarenheter av dessa?

Var i Karlstad och skulle köpa en städpatrull eller en liten kirurg till mitt 150L.

fick syn på en liten coeruleus kirurg hos amazon som var jätte fin och fet, så jag slog till (lung pojkar större kar är på väg)

han berätta att den blir blåare med tiden, den blir inte blir så mkt större än va den är och att den inte var så känlig för prick mm som hepatus mf

Mitt exemplar är ca 5cm och är grå/blå med ljusgrå stimmor längs kroppen och ljusgrå fält (lodrätt), rygg o buk fenan har en stark blå färg längs ut och stjärfenan är gulaktig.

Trodde man bara sa de här om kvinnor, med den har jätte vackra ögon....blåa med en guld ring i

Ska försöka ta en bild men den är lite för snabb

den äter allt grönt i algväg och även caulerpa som växer lite här o där...

inget bråk med chromis viridis eller clarki clowner....än så länge.

edit: "kass" bild

post-2263-14468912739084_thumb.jpg

Postat

hmm,jag har för mig att denna blir närmare 35 cm i det vilda,det är en Acanthurus,vacker fisk har själv ingen erfarenhet av dom.

Postat
  • Författare

oj de va en stor skillnad 5-8cm och 35cm ja ja den får bo o växa hos mig tills den blir för stor för 450L....

någon som vill ha en 35 cm kirurg om några år? :)

Postat

Helt okey länk men infon på A achilles är inte så riktig. Jag har pratat med en som har en i ett enorm stort kar och han sa så här. Denna fisk tar över ett kar och är bossen och kommer att slå ihjäl alla andra kirurger i ett för litet kar och ett för litet kar är enligt han 3000L men i större kar blir den mer lugn och harmonisk och lever sida vid sida med andra kirurger utan detta aggressiva beteende. Denna kirurg är den finaste av alla tycker jag men jag tvekar på att skaffa en faktiskt.

Postat
Helt okey länk men infon på A achilles är inte så riktig. Jag har pratat med en som har en i ett enorm stort kar och han sa så här. Denna fisk tar över ett kar och är bossen och kommer att slå ihjäl alla andra kirurger i ett för litet kar och ett för litet kar är enligt han 3000L men i större kar blir den mer lugn och harmonisk och lever sida vid sida med andra kirurger utan detta aggressiva beteende. Denna kirurg är den finaste av alla tycker jag men jag tvekar på att skaffa en faktiskt.

Har sett den i flera olika kar som varit betydligt mindre än 3000l. Är det inte bara så att hans är en onormal individ? Andras erfarenhet?

Håller med dig om att den är mycket vaker!

Postat

Coeruleus kan bli 40 cm i naturlig miljö och brukar håll sig lugn. Den kan dock bli aggressiv om den får gå själv utan andra kirurger en längre tid.

Min har inte färgat ännu men har vuxit cirka 3 cm sedan jag fick den så nu är den väl omkring 6 cm. Vid vilken storlek som de färgar om är högst individuellt.

Angående Achilles så är den i princip som alla andra kirurger. Om den får få en längre tid innan de andra kommer ner eller om den är mycket större så KAN de bli aggressiva. Annars brukar de vara väldigt lugna i förhållande till andra kirurger. Både Coeruleus och Achilles håller också till i mycket öppna vatten så lite lägre konstant temp är att föredra för att de skall hålla sig friska.

Postat

Förresten så är min Coeruleus på min avatar. Bilden är från när jag fick den och då var den runt 2-3 cm.

Postat
  • Författare

...............Vid vilken storlek som de färgar om är högst individuellt................

ok för han hade en som var lika stor som min som var helt blå.....

Postat

Håller inte med angående achilles, dimorb - dom brukar vara notoriskt aggressiva och dessutom troligen den svåraste kirurgen.

I alla fall om man pratar någotsånär normal storlek på akvariet (mindre än 3 kubik)

Postat

Håller helt klart med om att det är den svåraste kirurgen.

Finns nog få fiskar som är så förbannat känsliga i skinnet. Tål i princip inte att simma emot en sten. Att de däremot skulle vara aggressivare än andra kirurger har jag aldrig sett eller upplevt. Snarare tvärtom. De jag har sett både stora och små har varit väldigt lugna och tillbakadragna.

I och för sig så har de stora exemplaren haft sällskap av, ofta, både A. sohal och A. lineatus så de har ju inte riktigt försökt visa sin tuffa sida. Av små ex har jag erfarenheten av att de ofta om inte alltid blir tillbaka tryckta om de inte är först i burken då kan de vara aggressiva. Precis som alla andra kirurger är.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.