Postat 5 oktober 201311 år Jag hade samma problem en gång i tiden men körde mitt med ett bilbatteri och en omvandlar till 220 funkade bra det oxå
Postat 5 oktober 201311 år Jag har en dröse batteridrivena luftpumpar fungerar när det krisar ordentligt.
Postat 5 oktober 201311 år Författare Härligt att det löste sig så snabbt och smidigt. Dom kunde lika gärna sagt att det inte går, och då hade en Wiking stått där hemma i mörkret med frugans soppslev och rört om i baljan i några timmar .Det skulle du gillat misstänker jag:) Nej hade de sagt att det inte går så hade de helt enkelt inte fått bryta strömmen.Jag hade samma problem en gång i tiden men körde mitt med ett bilbatteri och en omvandlar till 220 funkade bra det oxåSmart agerat!Jag har en dröse batteridrivena luftpumpar fungerar när det krisar ordentligt.Bra förslag det också!
Postat 24 november 201311 år Författare Kanske lite tidigt att summera året 2013, men någon skall ju vara först.Tillväxten - ljusetGanska exakt 1 år sedan jag bytte ut min 250W MH och 2 T5 rör mot min LED-belysning. Resultat kom ganska snabbt och står sig fortfarande. Hos mig så har det aldrig växt så mycket och så kraftigt som när jag bytte till LED. Under den gångna veckan så har jag återigen rensat ut flakväxande montipora. Den ena var större än en fullvuxen pizza, och såg faktiskt mycket snyggare ut än en pizza också. 0,4 kg blev det.FiskarnaTvå gamla trotjänare har slängt in handduken under året. En 7-årig A ocellaris och en 7-årig C bispinosa. Nio fiskar kvar i karet och fortfarande för många för att ladda på med nya. Jag satsar på att inhandla ett 5-pack dvärgkejsare inom några år. Tio stycken totalt skulle vara smaskigt.TemperaturenHar inte kollat temperaturen på åratal men fick tummen ur för några dagar sedan. Visade sig att jag ligger på 28 grader vilket är onödigt högt. Nu ligger jag på 24,5 och där får det ligga. Avdunstningen per dygn sjönk med ca 0,5 liter efter att jag sänkt tempen.KalkalgernaMina kalkalger har inte trivts det senaste året, tillväxten är minimal, knappt märkbar. Det positiva är att man inte behöver göra rent pumpar mm så ofta, nackdelen är att det är snyggare med kalkalger än utan.VattenvärdenHar åkt jojo under hösten. Antingen så är Ca för högt eller för lågt, eller så är KH för lågt, men de hänger ju ihop lite så jag har fått vara kreativ med min ballingdosering. Dagsvärden:- Temp: 24,5 C- Salinitet: 1.025- Fosfat: 0,01- Nitrat: 10- KH: 7,0- Ca: 380- Mg: 1440PH-värdetKräver sin egen rubrik. Jag har inte följt mitt PH på många många år. Anledningen är att det är en bedrövlig läsning. Minns inte vilket år jag lade ned det men eftersom det aldrig ville orka upp till 8.0 så ledsnade jag. Fick fram mitt testkit för några dagar sedan, färgern var dock någon som jag aldrig sett tidigare, datumet hade gått ut konstaterade jag. Köpte ett Tetra-kit hos den lokala handlaren. Med lite god fantasi konstaterade jag att jag i alla fall borde ha 7,5. Skall gå på med kalkvatten några veckor för att se om det ändrar på något.VÄSUnderhållsdosen är ju 5-6 ml per dag i mitt kar, men jag har hållit upp ett litet tag nu, brukar ju göra så emellanåt.Dagsfärska bilder
Postat 24 november 201311 år Läckert.men varför ska du labba med kalkvatten, karet fungerar väl bra?men kh och ca hade jag nog försökt få upp något, men bara lite.Eventuellt kört en blandning av natriumkarbonat och bikarbonat i ballingen och använt den som ph justerare.
Postat 24 november 201311 år Kan bara instämma Mina växer väl 1-2mm i månaden med i princip samma belysning och bra vattenvärden förrutom lite högt nitrat (~15).Håller på att ge upp SPS:er och bara köra LPS:er snart.
Postat 24 november 201311 år Författare Läckert.men varför ska du labba med kalkvatten, karet fungerar väl bra?men kh och ca hade jag nog försökt få upp något, men bara lite.Eventuellt kört en blandning av natriumkarbonat och bikarbonat i ballingen och använt den som ph justerare.Kalkvatten använde jag framgångsrikt för ca en handfull år sedan. Hittade i veckan en oöppnad hink med kalciumhydroxid så det är väl lika bra att göra slut på den. Görs ju enklast vid påfyllningen av dunstat vatten.
Postat 24 november 201311 år Påverkas inte pH nånting när du slutar med VÄS? antar att du inte suger in luften till akvariet ifrån utomhus i.a.f.? ifrån skorstenen kanske?
Postat 29 november 201311 år Författare Jag tror precis som du att VÄS gör det svårare att hålla PH uppe. Så här efter ytterligare någon vecka med kalkvatten så verkar det som jag lätt klarar ett PH värde 8,0 eller mer. Har dock bara mätt 2 gånger så jag behöver nog testa lite mer.Nej jag suger inte luft utifrån. Skorsten har jag ingen för jag kör 2 hål-i-väggen. Karet står ifs utmed en yttervägg så det vore ju lätt att borra ett hål den vägen eller plockar ner luft från vinden men, det är ju ganska stor nördvarning på en sådan installation;)
Postat 29 november 201311 år riktigt tjusigt wiking, har du fler bilder så tycker jag du ska ladda upp
Postat 29 november 201311 år Författare riktigt tjusigt wiking, har du fler bilder så tycker jag du ska ladda upp Inga fler bilder just nu men jag får återkomma.det är så fruktansvärt fint!Tack.
Postat 30 november 201311 år Jag tror precis som du att VÄS gör det svårare att hålla PH uppe. Så här efter ytterligare någon vecka med kalkvatten så verkar det som jag lätt klarar ett PH värde 8,0 eller mer. Har dock bara mätt 2 gånger så jag behöver nog testa lite mer.Nej jag suger inte luft utifrån. Skorsten har jag ingen för jag kör 2 hål-i-väggen. Karet står ifs utmed en yttervägg så det vore ju lätt att borra ett hål den vägen eller plockar ner luft från vinden men, det är ju ganska stor nördvarning på en sådan installation;)En till nördvarning, är det nåt du bryr dig om Wiking? du har redan rätt många nördvarningar i min bok i.a.f. /J
Postat 1 december 201311 år Författare En till nördvarning, är det nåt du bryr dig om Wiking? du har redan rätt många nördvarningar i min bok i.a.f. /JJag har länge misstänkt att jag finns med i din lilla bok, nu fick jag det bekräftat ocksåkollat igenom hela tråden och väldigt fint kar du har:smiley20:Ett stort tack Matthias!
Postat 12 januari 201411 år Författare Borde naturligtvis gjort rent rutorna innan kameran plockade fram. Konstaterar att min nitrat stigit från 5 upp till 25 sedan jag slutade med VÄS, men å andra sidan så växer det bättre nu.
Postat 12 januari 201411 år Viking.. Du kan få komma hem till mig o fota en del bilder.. , vad är det gula i ena hörnan ?Med vänlig hälsning, Manne Sent from my iPhone using Tapatalk
Postat 12 januari 201411 år Författare Hmm, jag hajar inte vilken hörna du menar och vilken bild?Skulle vara ett nöje att få fota hemma hos dig, du har väl 10 gånger mer koraller än vad jag har.
Postat 13 januari 201411 år Hmm, jag hajar inte vilken hörna du menar och vilken bild?Skulle vara ett nöje att få fota hemma hos dig, du har väl 10 gånger mer koraller än vad jag har.Mitten bilden , nedre högra hörnet.. Hemskt gult.. Solljuset eller ?Du är alltid välkommen Med vänlig hälsning, Manne Sent from my iPhone using Tapatalk
Postat 13 januari 201411 år Författare Mitten bilden , nedre högra hörnet.. Hemskt gult.. Solljuset eller ?Du är alltid välkommen Med vänlig hälsning, Manne Sent from my iPhone using TapatalkAha, det är bara något (o)naturligt ljus på en liten bit LS i bakgrunden.Huvvva dom skivorna var riktigt läckra.Jag vet var du bor De skivorna växer som ogräs, så om du skulle vilja ha några sådana så är det bara att hämta.
Postat 13 januari 201411 år De skivorna växer som ogräs, så om du skulle vilja ha några sådana så är det bara att hämta.Det gör jag gärna när tillfälle erbjuds.Plockar hellre ogräs i karet än i trädgår'n.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.