Gamla gubbar har svårt att krypa förstår du väl Peter
Skämt åsido - visst kan jag ha refugium i sumpen och det är inte helt uteslutet att det blir så också. Sumpen kommer inte bli så stor dock - ca 50 * 50 cm och ca 35 - 40 cm hög. Anledningen till att jag har valt den idé jag jobbar på nu är att jag vill ha en ganska djup bädd - ca 25 cm och ett fritt vattendjup på ca 10-15 cm för makroalger. Jag skall belysa den bakre kammaren och troligtvis med omvänd belysning.
Jag har tidigare varit en vän av ett jämt och högt pH. Detta på grund av att den fria koldioxiden är betydligt lägre vid ett högre pH och att zooxantheller kan ha en konkurrensfördel jämfört med "ful" alger eftersom de på grund av värddjurets cellandning har direkt tillgång till koldioxid som fulalgerna inte kommer åt. Dessutom så kan kanske korallerna utnyttja den högre spontana kalkbildningen som ett högre pH kan medföra. Den allmänna meningen inom forskningsvärden är också att det lägre pH:t i haven (orsakat av en högre koldioxidhalt i luft och vatten) negativt påverkar kalkbildande organismers tillväxtförmåga. Nu har forskning på en liten kalkbildande alg - coccolitoforid visat att det inte stämmer helt för denna organism eftersom dess tillväxttakt ökat. Jag har bara sett en notis om detta men jag antar att algen (fotosyntesen) tar nytta av den högre koldioxidhalten och därför kan öka sin energi som behövs för kalcifieringen. Det är ju inte direkt jämförbart med Zooxantheller eftersom de lever redan från början i en miljö med högre koldioxidhalt än i omgivande vatten - men kanske det gäller för fastsittande kalkalger. Det här skulle ju också tala en del för att använda kalkreaktor eftersom det per automatik ofta leder till ett ngt lägre pH (mer fri koldioxid) än balling. En DSB medför också en högre koldioxidproduktion vilket skulle tala för användandet av omvänd ljusperiod och DSB i refugiet. Men vilket som blir rätt - det är inte jag man att avgöra utan att experimentera en del.
Vad gäller en vattenström igenom DSB så ligger mitt tänk runt att effektivisera DSB:n. Den har normalt en passiv verkande effekt och tar därför lång tid att bli effektiv. Genom en liten svag vattenström igenom sanden så skulle man kanske kunna påskynda mekanismernas. Varför omvänd? Jo jag vet sedan tidigare att om man får en effektiv anaerob zon med denitrifikation så ansamlar den (koncentrerar) både ammonium och fosfat - och det vill jag inte få upp i akvariet direkt. Jag vill också samla så mycket "skit" som möjligt nere under sanden (en idé att suga skummargegget - åtminstone delvis - och placera det under sandbädden har korsat mitt huvud). Att kunna vända pumpningen för att få upp fosfat och ammonium till algerna under den belysta natten är heller ingen otänkbar idé - då kanske kombinerad med en väldigt svag strömning genom akvariet från cirkulationspumpen.
@ LN21. pH frågan är intressant - den allmänna synen är ju att i en DSB så sänks pH och calcium och karbonater frigörs från kalkstenen. Jag är inte riktigt säker på den teorin helt ut eftersom jag har sett omvände förhållanden vid kraftig denitrifikation. Alkaliniteten i form av bikarbonat frigörs i den processen och både alkaliniteten (KH) och pH stiger under vissa förutsättningar (gäller när det finns en hög koncentration av nitrat från början och åtminstone i sötvatten) För 12 år sedan fick vi denna helt oväntade effekt att alkaliniteten steg fast vi hade en hög nitrifikationsgrad i ett fiskodlingssystem med en fungerande denitrifikation. Både jag och andra hade ingen förklaring till detta. Nu har jag upprepat bravaden med två andra system. Från att behövt pumpa in rätt mycket bikarbonat för att hålla nitrifikationen igång (och pH runt 7,1) har vi nu (efter det att denitrifikationen gått igång) fått motsatt effekt - en kraftig automatisk alkalinitetshöjning och ett pH som stabiliserar sig mellan 7,9 - 8,2 (sötvatten) KH ? - ofattbara 22. Nu utgick jag från mycket höga nitratnivåer (som sjunkit betydligt) och det är troligtvis förklaringen. När vi får ner nitraten till runt 0 och denitrifikationen bara får ta hand om den nitrat nitrifikationen producerar förväntar vi oss att alkaliniteten kommer att sjunka.
Som ni förstår - det snurrar bra i den här skallen - och då kan jag ju inte krypa omkring på knäna med huvudet in i ett skåp - då är det bättre att stå upp och titta på det
MVH Lasse