Egentligen inte mycket som hänt sedan sist... Ballingen ligger nu för första gången lika i doseringarna, bara ett par strån av håralger kvar, både sand och bakgrund är väldigt behagligt rena från alger (och rutorna skrapar jag en gång var tionde dag ungefär!), och fiskar och koraller mår fint!
Ser tillväxt på nästan allt; Goniopora, Milka, knappar, Fungia, Caulastrea, Euphyllia, Duncan mm...allt växer i stilla mak...allt utom Montipora (både grön och röd flak och Confusa) som växer nåt så in i hel**te!!!
Har slutat dosera KZ Coral System 1 & 2 nu och ska skicka iväg ett Tritontest snart för att se hur saker ligger. Det finns kvar i flaskorna men allt ser ut att må bättre nu och jag ökade även doseringen av det NaCl-fria saltet (hade vänt på siffrorna i doserpumpen så jag doserade bara cirka hälften av vad det skulle vara, och det hade pågått ganska länge...) men det får vara nog nu så det inte blir överdoserat, och en test för att dubbelkolla.
Det största smolket i bägaren är att NO3 har stigit...mätte nånstans mellan 25-50ppm ikväll. I princip allt ser ju ut att må kanonfint (t o m mina två acro vågar visa polyperna och även om de inte växer i nån direkt omfattning så blir de heller inte sämre/blekare) så nån direkt oro för det har jag inte, men det går åt fel håll.... Vet inte riktigt hur jag ska vända på den trenden men jag får väl komma på något.