Förutom forumsponsorernas webbutiker så finns det flera i t ex Tyskland, bland annat:
https://fish.aquaristic.net/
https://www.shop-meeresaquaristik.de/
https://www.sewatec.de/
Priserna där är ofta lite lägre, men eftersom frakt tillkommer lönar det sig bäst vid dyra beställningar.
Jag tror det, om jag inte glömt något. Inredning tillkommer förstås (levande sten rekommenderas, kanske 5kg/100 liter?) plus lite småsaker som t ex håv, ett par hinkar, hävertslang, algskrapa.
Om du har otur är kranvattnet olämpligt för saltvattenskar (pga t ex koppar eller andra föroreningar), då kan en osmosanläggning behövas.
Kemiska vattentester (t ex KH, NO3, PO4) är det många som använder, men jag är inte säker på att tester alltid gör någon nytta i enklare kar. Dels visar de ofta fel, dels är det många som oroar sig i onödan över lite avvikande vattenvärden och tar till panikåtgärder som gör mer skada än nytta.
Ja jag försökte ju hålla nere priset i min lista (förutom för skummaren och den dyrare streampumpen, som är toppkvalité för ett 100-liters kar vad jag vet). Dessutom är tanken att detta enkla kar med tiden byts ut mot ett större, så jag har inte tagit någon hänsyn till utseendet (utrustningen sitter tex fullt synlig i karet).
Många menar även att större vattenvolym ger en stabilare miljö, jag vet inte om det verkligen stämmer men utrustningen (särskilt belysning) blir samtidigt mycket dyrare.
Ja det är en praktisk/bekväm apparat men absolut inte väsentlig (såvida man inte håller stenkoraller och doserar kalcium i form av kalkvatten genom den). För djuren bör det gå lika bra om man fyller på avdunstat vatten för hand några gånger i veckan.
Man kan även mäta salthalt enklare och noggrannare med en dyrare refraktometer, använda två streampumpar istället för en, välja en bättre algskrapa osv... :-)