Postat 15 maj 200718 år Läste på något forum om en person som enbart matade sina sjöhästar med levande mysis. Någon som vet hur detta går till och var man får fatt på hård/mjuk varan?
Postat 15 maj 200718 år Mysis kan du fånga i havet utanför Varberg - leta upp grunda vikar, bryggor och skaffa en stor vit lopphåv.MVH Lasse
Postat 15 maj 200718 år läs här:http://www.seahorse.org/library/articles/mysisCulturing.shtmlhttp://www.advancedaquarist.com/issues/sept2003/breeder.htm"Mysid shrimp are very difficult to culture because they are highly cannibalistic"http://www.reed-mariculture.com/mysidshrimp/mysidopsisbahia.aspköp här:http://www.reefnutrition.com/speciality_feeds/index.htmhttp://www.shop-meeresaquaristik.de/product_info.php?info=p2056_Mysis-gro-er-Beutel-.html&XTCsid=c005b2d0a9d8b1050236ea08f3a45434Finns det någon här på forumet som försökt sig på mysis? Stig?
Postat 15 maj 200718 år I överrinningsfacket till fraggkaret går det en massa av en liten mysisliknande art som blir ungefär 1 cm. Jag tror inte att de är kannibaler men jag har en stomatopodliknande varelse i samma storlek som är ett rovdjur.
Postat 15 maj 200718 år Jag har fångat mysis på västkusten och hållt den i ett par veckor. Fick aldrig till någon egentlig förökning dock.De var rätt så lätta angående maten, funkade bra med spirulinapulver och finfördelade flingor. De är dock känsliga angående vattenvärden och stryker med om temperaturen blir för hög eller syrehalten för låg.
Postat 15 maj 200718 år Jag har mysis och det stämmer att dom är grovt kannibalistiska, jag får inte ihop nån jätte stor grupp men dom överlever även i huvudkaret som bonusföda...Jag har även nåt gammarus aktigt som fungera ungefär likadant.
Postat 16 maj 200718 år Mysis kan du fånga i havet utanför Varberg - leta upp grunda vikar, bryggor och skaffa en stor vit lopphåv.MVH LasseSka man vara strikt tror jag inte att det är "äkta" mysis. Men jag tror inte fisken ser någon skillnad. Hinner tyvärr inte kolla upp namnet... har lite bråttom. Kan eventuellt ha betydelse ifall man vill odla dem, men som sagt är de väldigt känsliga för syrenivån (och temperaturen). Dessvärre kan du inte ha dem tillsammans med en stor cirkulationspump... sluuuurp.
Postat 13 januari 200817 år Någon som vet hur man kan få tag på levande mysis i Stockholm?Jag behöver stödmata en sjuk imperator som går i karantän, så alla tips mottages tacksamt!
Postat 13 januari 200817 år Jag vet att du kan fånga mysis ute på djurö i lugna vikar.Vet att en diskustok fångar stora mängder där ute.Jag tror till och med att han fångar i baggensfjärden.Lugna vikar och under bryggor..Mvh
Postat 14 januari 200817 år De är som sagt kannibaler. Det gäller därför att separera exemplar som har stora skillnader i storlek och se till att börja odlingen med ett tillräckligt stort antal. Jag håller på att experimentera med odling av mysis sedan ett par veckor men det är för tidigt att dra några slutsatser.Calle: du kan inte kolla med någon som har en naturlig population i sitt refugium om de kan hjälpa dig? Mvh Peter
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.