August 7, 200916 yr Nu har vi fått ihop alla lösa trådar och välkomnar alla som är intresserade av att läsa mer om vårt seminarium att kika i bifogat dokument. Info om det mesta finns däri för den som vill komma och besöka seminariet.Jag lägger också upp en liten omröstning som ni gärna får boka i så vi får ett litet hum om hur många som är intresserade av att komma.Så varmt välkomna till höstens kanske mest spännande dag för oss saltvattensakvarister.Saltvattensseminarium i Linköping 24 oktober 2009.pdf
August 18, 200916 yr Author Ni som vill ta med auktionsgods till seminariet, tänk på att ni måste föranmäla det ni vill auktionera ut senast den 21 oktober.För att auktionen skall kunna skötas smidigt och att alla skall kunna se vad som auktioneras ut vill vi att det finns bild på fragg eller moderkorall. Den kommer vi att köra på projektor vid auktionstillfället.Maila till adressen som finns i dokumentet om seminariet ovan så får ni info om auktionen och ett excelblad att fylla i.
September 7, 200916 yr Finns där möjlighet att köpa käk ? om inte på plats kanske i närheten ? En heldag på kaffe och smörgås kan bli tunt.
September 7, 200916 yr Author Vi tänkte att när vi startar vid 12.00 med föreläsningarna så hinner de flesta käka lunch innan vi drar igång och fram till 17-18 tiden så klarar man sig på mackor hoppas vi.Edit: Vi håller till nästan mitt i stan så du har 3-4 minuters promenad så är du inne på gågatan i centrum. Där finns allmöjligt att hitta i matväg.
September 18, 200916 yr Author En liten påminnelse så ni inte glömmer att skriva in den 24 oktober i era kalendrar, tiden går fort på hösten och snart är vi där.Passa samtidigt på att kryssa i omröstningen om du kommer.
October 2, 200916 yr Klart man kommer på detta. Otroligt inspirerande. Bra jobbat Tommy! (skall försöka dra med mig Richard också... han behöver komma ut lite...) ;0)/Klas
October 2, 200916 yr Kanon initiativ!Jag kommer gärna, ska se om jag kan få med mig någon mer i bilen från Uppsala.
October 6, 200916 yr Author Missa inte att inträdet till konferensen är billigare om du anmäler dig innan den 10 oktober!Information om anmälan finns i pdf dokumentet i första inlägget!Eller maila direkt till famnor@gmail.com med rubrik "Anmälan" och namn på de personer du vill anmäla.Kul att så många är intresserade, alla är varmt välkomna!
October 7, 200916 yr Vi åker 2 ifrån Karlstad, om inget oförutsett händer. Ser verkligen fram i mot det här !
October 7, 200916 yr Åker ifrån kalmar, men jag undrar ifall någon butik typ koralfisken är öppet efter konferensen? Det finns väl ingen annan butik i närområdet?Och om de planerar o ta hem nytt inför den helgen då staden invaderas av saltisar.Varför måste man anmäla 14 dagar innan för att få 40kr rabatt? räcker inte 1 vecka.
October 7, 200916 yr Author Hej Ricke,Jag vet inte hur korallfisken har tänkt göra, jag har pratat med dem om det men vet för tillfället inte hur de har tänkt att göra.Föranmälan har vi för att i hyffsat god tid ska kunna ordna en större lokal om det blir fler änn vi har planerat för. Den lokal vi har nu är bra men klarar inte en anstormning av saltisar, vilket i och för sig är angenäma problem.Om det är få föranmälda men det kommer många oanmälda kan vi om vi har otur bli tvungna att neka folk inträde pga brandsäkerhetsregler. Vi har inte någon erfarenhet av så har stora saltaktiviteter och vet inte hur många som kommer att komma och andra vi har frågat är lika osäkra på hur många som kan tänkas dyka upp.Därför vill vi så gärna veta i förväg hur många som planerar att komma.
October 7, 200916 yr Ok, tänkte mest för om man kunde typ anmäla den 12-13 oktober. för jag väntar på svar om det blir mer än jag som kommer eller fler från kalmar.
October 12, 200916 yr Author DOGGMAN och BIOTED visar nya produkter på Saltvattensseminariet i Linköping 24/10!Benny från Doggman (förr Simontorp) kommer upp till saltsvattensseminariet i Linköping.Han visar upp nya produkter som ni kan kika lite närmare på, bla nya Deltec skummaren, belysning, nanoakvarie kit, Red Sea produkter mm. Deltecskummaren kommer vi att köra live.Doggman sponsrar träffen genom att skänka salt till vårt lotteri!Ted från Bioted kommer också och visar nyheter från Korallen Zucht, Grotech, Nanoakvarium live med djur med mera. Bland annat kommer Ted att visa ett nytt foder från KZ, spännande.Har ni funderingar om produkter som dessa firmor har så har ni ett gyllene tillfälle att prata med dem.Anders Bygert kommer att ställa upp ett bokbord och sälja Akvarieböcker. Kan vara läge för fynd! Edited October 13, 200916 yr by pwin
October 13, 200916 yr Jag har anmält tre till denna dag.Vi kan hoppas på att korallfisken fixar något bra till denna dag också.//Henric
October 15, 200916 yr Såg på hemsidan att Korallfisken har öppet i anslutning till konferensen.http://www.korallfisken.se/
October 18, 200916 yr Author Vill bara påminna om Auktionen.Ni som vill ta med auktionsgods till seminariet, tänk på att ni bör föranmäla det ni vill auktionera ut senast den 21 oktober.För att auktionen skall kunna skötas smidigt och att alla skall kunna se vad som auktioneras ut vill vi att det finns bild på fragg eller moderkorall. Den kommer vi att köra på projektor vid auktionstillfället.Maila till famnor@gmail.com så får ni info om auktionen och ett excelblad att fylla i.Vi tänkte det skulle vara trevligt att samlas på kvällen efter seminariet för lite mingel och nått att dricka! Så vi tänkte samlas i baren på Hotel Ekoxen vid 20.00-20.30 ungefär. Ingen anmälan utan de som dyker upp är välkomna. Om man vill sova över så finns den möjligheten, men man får ordna det själv med hotellet.Hotellet ligger bara några minuters promenad från lokalen där vi har seminariet.Adress Klostergatan 68.http://www.ekoxen.se/sve/index.asp?mainID=50
October 19, 200916 yr Hej Lägger in en bild på min moderkolloni som har fått släppa till några fraggar som kommer att finnas med på auktionen.Tomas.
October 20, 200916 yr Jag skulle ta med mig om jag hade, men jag har ett kar som fortf är på uppstrukturering, därför är man mest på jakt efter koraller och jag hoppas på en lyckad auktion.
October 23, 200916 yr Nu är det inte så värst många timmar kvar till Årets saltaste möte i Linköping!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.