Postat 19 februari 201015 år Har just lagt in en ny annons, men den syns inte bland nya inlägg, har testat både i FF3.6 och IE8.Det brukar fungera, så det borde ju göra det nu också?Länk till annonsen: https://www.saltvattensguiden.se/annonser/showproduct.php?product=8498&cat=8
Postat 19 februari 201015 år Författare Ja, och än märkligare när den jag just lagt in på en MH syns med i listan!
Postat 27 april 201015 år Författare Nu har det hänt igen!https://www.saltvattensguiden.se/annonser/showproduct.php?product=8905&cat=4Manne la in en annons minuterna före mig och hans finns med bland de senaste inläggen!Jag blir så trött!
Postat 27 april 201015 år Författare Mmm, eller hur! Jag förstår inte grejen med att vissa syns och andra inte gör det.
Postat 27 april 201015 år det är öken.. många missar säkert att kolla köp o sälj om nu inte man får med sin annons i nya inlägg.. där bör ju alla aktiva kolla in.mvh manne
Postat 27 april 201015 år Ähh.. Du gör ju bara smygreklam för dina annonser Jimmy! Tror du att vi är så lätt köpta att vi går på det
Postat 27 april 201015 år Moderator syns inte, vanliga användare gör. Jag tycker det är en tydlig hint om att ni inte ska nyttja forumet för att sälja mutorna ni får för att se mellan fingrarna med vissa medlemmars, uh, mindre passande inlägg...(BTW, skummar pumpen du hittat i brevlådan i morn bitti är värd mist en tusing, så den här gången får du allt låta mitt inlägg ligga kvar ett par dagar i alal fall...)Eh... Eller nått.Jag undrar om det inte är just moderatorstatusen som spökar. Peta till killen som är en fena på forumet. Han borde lösa det en gång för alla kan man tycka. ;- )B!
Postat 28 april 201015 år Ja detta är skumt.Det beror inte på moderatorskapet, mina annonser syns (gjorde det sist iaf.).Jag har inte hört om någon annan som haft det problemet heller.
Postat 28 april 201015 år Författare För min del kvittar det om det är min eller någon annans annons, jag tycker de ska synas så man har en chans att göra en bra affär utan att behöva och kolla igenom själva annons-delen, det är ju det som är så bra med det systemet vi har nu, man ser ju direkt när någon lägger in en annons!Har man då en RSS-läsare så kan man få upp det utan att vara inloggad på guiden också.(Om man sitter framför datorn då.)
Postat 28 april 201015 år Så här är det väl för alla? Forumet tar av någon anledning bort de inlägg man läst (dvs även de man själv skrivit) från listan med "nya inlägg". Om man skall se inlägg man själv skrivit (innan någon svarat på dem) brukar jag behöva välja "Dagens inlägg" under snabblänkar i menyn.
Postat 28 april 201015 år Det kan inte ha med det att göra heller eftersom det inte finns någon koll på om man tittat på en annons, den försvinner inte från "nya inlägg" bara för att man tittat på den. Sen kan jag tillägga att inte heller jag såg Laggemans annons bland nya inlägg.Sen ett tips om hur du använder dagens inlägg, det finns även en meny i den övre blåa raden som heter "nya inlägg" där man kan välja inte bara dagens inlägg utan bland annat alla inlägg senaste timmen, dagen eller veckan.
Postat 28 april 201015 år Det är som Magnus säger, annonser försvinner inte ur senaste inlägg för att man tittat på den. Det beror på att köp o sälj delen ligger som en separat applikation på servern, däremot så ska en ny annons ligga med som nytt inlägg.
Postat 28 april 201015 år Är inte den troligaste förklaringen att Calle har lagt in ett filter som gör att annonser som innehåller nåt som han är intresserad av inte visas innan han korpat åt sig pryttlarna?
Postat 28 april 201015 år Författare Haha, eftersom han inte hört av sig (än), så är det inte så troligt.Nä, jag tror helt enkelt att jag ska testa igen lite senare och se om det blir samma resultat då. Jag har ju lagt in annonser emellan dessa två som inte blivit registrerade som har gått utan bekymmer.
Postat 28 april 201015 år Jag missade en annons på detta viset. Jag var intresserad av att köpa en pryl och väntade på att det skulle dyka upp en annons någon gång. Sedan läste jag i en tråd där man pratade om just en sådan pryl och att den hade annonserats här på SVG. Mycket riktigt fanns annonsen men den visades aldrig som ett nytt inlägg.Så problemet som beskrivs har funnits ett tag.
Postat 1 maj 201015 år Författare Med andra ord har detta hänt för fler personer. Det hade varit intressant att veta varför inte alla annonser kommer in bland nya inlägg, om det har något att göra med vilken tidpunkt man lägger in annonsen eller om det har något att göra med användarrättigheter eller något sådant. Mysko är det iaf.Testade idag igen att lägga om annonsen, men det är fortfarande samma visa. Ska testa igen på måndag på jobb-datorn.
Postat 1 maj 201015 år Författare Ok, nu blev det lite mystiskt här. Såg just en annons som jag kikade in på, då visades den helt konstigt, som ett vanligt inlägg ungefär, och när jag sen klickar på nya inlägg, så är denna annonsen inte med längre. Vad kan ha hänt med denna?
Postat 2 maj 201015 år jag tog bort min gamla pump annons o la in en ny.. funkade klockrent direkt.. kom med i nya inlägg direkt.
Postat 7 maj 201015 år Författare Har nu testat att lägga in annonsen från jobbet, men ingen skillnad, den syns fortfarande inte bland nya inlägg. Är lite lätt irriterad på detta nu.
Postat 7 maj 201015 år finns ingen möjlighet att det har med att du är moderator, någon liten bock någonstans i inställningarna som missats ? på någon vänster .mvh manne
Postat 7 maj 201015 år Författare Inte vad jag vet, och jag har ju lagt in annonser förut som kommit med i listan.
Postat 17 maj 201015 år Jag hittar inte var man lägger in en ny annons - helt sjukt. Jag har ju gjort det förut.
Postat 17 maj 201015 år Författare Jag hittar inte var man lägger in en ny annons - helt sjukt. Jag har ju gjort det förut.Tada!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.