Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hejsan,

Behöver lite hjälp undrar om min clown är sjuk det hänger något vitt mellan fenorna på magen. Är det någon som kan berätta för mig vad det är?

post-4894-14468927044652_thumb.png

Postat

Mina clowner har exakt samma sak och jag har fått för mig att de gör nr 2 men jag kan ha helt fel

Postat
  • Författare

OK tack men något är inte helt rätt. Mina clowner håller sig nere vid botton och har inte varit intresserade utav maten idag. Jag tror att det är den lite större som inte mår så bra och den mindre hänger på och inte vill lämna dens sida. jag ser inte några vita prick på dem. Ammonium& nitrit ej mätbart och nitraten lite högt( nitraten har varit lite hög hela tiden). PH 8.

Hur beter sig en clown under könsbytet? har ni några ideér?

Postat
  • Författare

Nu simmar de igen i karet var för sig dock. Men man kan ju blir lite trött på frugan ibland eller?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat
  • Författare

Yes och yes. De är de enda fiskarna i karet

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

då är det därför de gör lite konstiga saker, de är nya och förvirrade=) tar väl någon vecka innan de känner sig hemma=)

Postat
  • Författare

Hon har en prick under ögat på andra sidan också

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

okej. har du uvc så kör den för fullt och tina upp mysis i vitlöks vatten. hacka vitlök och lägg i vatten och ställ in i kylen. sen låt mysisen marineras där i och häll i allt i karet=)

Postat
  • Författare

har inte uv tyvärr så vad sägs om att jag åker o köper två lysmata ( putsar räkor) och köper mysis och slänger i det som du sa? är det skillnad på mysis och mysis? då menar jag jag har sett att det finns i kuber finns det även levande eller fryst etc vilket är bäst eller har det ingen betydelse?

Postat
  • Författare

Tar putsar räkorna vita prick?

Samt så låter du mysis:en Tina i vitlöksvattnet? Slänger du även i vitlöksvattnet ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

ja du slänger i vitlöks vattnet med mysis i, får gärna vara några små bitar vitlök i=)

Postat
  • Författare

Tack för infon!

nu till den viktiga frågan! hur mycket ? allt jag har i karet är lite sniglar och en ormsjöstjörna o en mindre korall och mina två clowner. hur mycket vatten och mysis bör jag marinera?

Postat
  • Författare

Putsar räkor tar väl vita prick eller?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

Putsarräkor kan mycket väl gå på vita prick, oodinium, som är en parasit, så ifall du vill köpa räkorna så gör det.

Postat

Putsarräkor tar inte vit prick i normalfallet. Parasiterna sitter för långt in. Men jag kan inte säga säkert då det finns flera olika parasiter som bildar vita prickar. Någon sort tar de säkert då man vet att fisk med vit prick söker upp putsarräkor oftare. Enligt min erfarenhet brukar inte clowner gå till putsarräkor. Jag misstänker att anemonerna tar en del parasiter. Clownfiskar är dåliga simmare så de skulle bli uppätna i naturen om de lämnade lämnar sin anemon för att leta upp en putsstation.

Postat
  • Författare

så köpa putsar räkor och en anemon ? alternativet är UV men där verkar det som att det finns delade meningar åtminstone här på forumet om det hjälper eller ej ( då syftar jag på var vita prick befinner sig/lever samt samt insuget etc). Jag läste även på den länken som du skickade mig Stig ( tack) men där skriver de uttryckligen att sänka salthalten ENDAST! fungerar med the "itch" och jag har inte sett min clown klia sig.

Honan (som har prick) är strax över botten vid kortsidan hela dagen och kompisen ( hanen) är vid henne hela tiden. när sedan ljuset släcks på kvällen så tar hon en liten simtur till mitten vid framrutan och är där en kort stund sedan simmar hon tillbaka till samma plats igen och är där sen hela tiden.

Så vad hade ni gjort och vad borde jag göra? vill ju inte att de ska må dåligt. Jag har som sagt inget UV dock har jag blivit erbjuden att få låna ett av Yodelking dock så saknar han en pump ( tack för erbjudandet Peter jag återkommer).

jag har inga andra fiskar i karet förutom clownerna och sen några sniglar och en ormsjöstjärna och en korall. Jag har även ett 60L kar i källaren som jag hade kunna plocka upp i värsta fall.

Kan de återhämta sig själva? bör man köra med nersläckljus?

Hur hanterar clownfiskar parasiter i haven?

Finns det kanske någon parasit medicin?

Jag vet att det är många frågor men vill det bästa för de små liven.

Ändrat av patrikk

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.