Postat 10 april 201015 år Införskaffat ny LS sten. Härlig känsla Men nu kommer jag till ett val eller kval här.I den första kartongen har jag sett 4 krabbor (största som en krona) resten mindre, + några andra små lustiga djur (kan ta bilder ifall det behövs)Men jag är inte så sugen på att spola ner dessa till reninsverket.Jag fick höra av en mycket pålitlig källa att de flesta krabbor är nyttodjur och det låter juh kul Innan jag krånglar med kameran så kan jag säga att dessa krabbor är grå (samma färg som stenen) och dom är släta.Ögonen kan uppfattas som röda.Behålla eller karantän?
Postat 10 april 201015 år Men jag är inte så sugen på att spola ner dessa till reninsverket.QUOTE]Finns säkert någon som har en mantis...=)
Postat 10 april 201015 år Författare En mantis hittade jag med, Grön som gräs är han.Någon som vill ha den så är det bara komma och hämta den.Sen bilderna på krabban är sisådär. Håller på att rengöra LSen så det hinns inte med.Men 6-7 sådanna krabbor i varierande storlek.
Postat 10 april 201015 år jag hade också varit spekulant på både mantisen och krabborna... synd att du bor långt bort... dock är de ju väldigt lätta att ha o göra med... du behöver istort sett bara ett litet akvarium, lite småsten och en cirkpump... (belysning kan vara snyggt det med...) sen byter du vatten då o då från det stora karet... har haft ett experiment igång på 18 liter i ett halvår med mjukisar o makros, funkar perfa och har massor med smådjur...men om du bestämmer dig för reningsverket får du hellre prova att posta dem till mig i en petflaska...
Postat 10 april 201015 år Författare Min första fråga var egentligen om krabborna är okej att ha i det stora akvariet, Eller kommer dom att göra skada?
Postat 10 april 201015 år Visst fasen, lätt att man blir lite exalterad när det handlar om mantisar...Jag har krabbor i mitt stora kar, det enda jag sett dem äta är bryopsisalger och överblivet foder... men mina var inte gråa utan beiga med lite mörkare klor... nu har jag dock inte sett dem på ett bra tag, så de har väl antagligen muckat med fel eremitkräfta...
Postat 10 april 201015 år Det där med krabbor tycker jag är svårt. Hade ganska många i mitt akvarium som jag lät stanna. Dom gjorde inget under en ganska lång tid men sen började jag se dom sätta klorna i koraller och vända på sniglarna. Och det är inte kul att försöka få ur dom när revet sen är uppbyggt.Om den ena är en http://se.reeflex.net/tiere/1120_Actaeodes_tomentosus%20(H.%20Milne%20Edwards,%201834).htm så har jag dålig erfarenhet av den och läst många andra som haft problem, tror dom även kallas för terminator-krabbor eller så.
Postat 10 april 201015 år Jag har två stycken krabbor i mitt 130 kar, en som är stor som en enkrona och en som en femma, har inga problem alls med dom, har haft dom sedan jag införskaffa stenen för ca 5 månader sedan och inga problem alls.Har för mig att jag läst här att om dom är "håriga" bör du ta ut dom, men är dom inte "håriga" så ska det bara vara nyttodjur.
Postat 10 april 201015 år Jag hade en svart-brun med röda ögon i mitt kar. Den hade varit bra att ha i en sump eftersom den enligt uppgift skulle vara bra på att hålla rent, men tyvärr så hade mitt exemplar som fritidssysselsättning att gräva nya grottor i min levande sten. Är väl ok till en viss gräns, men det är ju inte riktigt en själv som avgör när den ska sluta.
Postat 10 april 201015 år Håriga eller inte verkar mest vara myt. Rent generellt verkar krabborna som ju är opportunister, låta bli invånarna om det finns bättre, godare & lättare att få tag på käk.B!
Postat 10 april 201015 år Författare Mantisen är utan tvekan en Neogonodactylus bredini.Edit: Krabborna är troligen Paractaea monodi, Har nu en 6-8 sådanna i karetKrabborna åkte ner i karet, Får se om dom ställer till någon oreda. Ändrat 10 april 201015 år av Birdo
Postat 11 april 201015 år Neogonodactylus bredini är ju en karibisk art. Kommer verkligen din sten från Karibien?
Postat 11 april 201015 år Författare Hmm, Tusan, När jag precis trodde jag hadde grepp om det där.Så nej en så är det då inte.Nej stenen kommer från Indiska oceanen. Fast han var på pricken lik den.Om han nu inte har gått vilse...
Postat 11 april 201015 år Ofta finns det ju motsvarande arter i Karibien och Indiska oceanen. Så jag skulle tro att detta också är en liten smasher.
Postat 11 april 201015 år Författare Mantisen har fått ett nytt hem nu.Kommer en ny ägare och plockar upp honom
Postat 11 april 201015 år Författare Sådär ja. Jag vet inte om detta är bra bilder, Men bättre än dom tidigare iaf Färgen gör sig inte helt rätt i den mörka hinken. Men han är åt det ljusgröna hållet.
Postat 11 april 201015 år Sådär ja. Jag vet inte om detta är bra bilder, Men bättre än dom tidigare iaf Färgen gör sig inte helt rätt i den mörka hinken. Men han är åt det ljusgröna hållet.Han är identifierad som Gonodactylellus viridis av mig. E ganska säker.http://se.reeflex.net/tiere/1718_Gonodactylellus_viridis.htm
Postat 12 april 201015 år Jag har lite sämre erfarenhet av olika liftarkrabbor, en som såg ut som en större terminator fick smak för acropora och friserade av alla färska toppar.Den var dock inte svår att plocka ut, det är inte så lätt att krypa undan uppifrån en acro.Sen har man haft dom blåögda acroporatuggande som sitter o smaskar vid basen på korallen.Min senaste motståndare är en lurvig teddybear som get sig på Acanastrea och min tillfälligt inneboende sjöhare.Sen har jag en hel hög med små krabbor som verkar göra mer nytta än skada...//NiXoN
Postat 13 april 201015 år Krabborna ser ut som de jag hade / har i mitt kar. Bilderna är lite halvsvåra men om du kikar in på länken nedan ser du en bild på den ena i mitt kar. Än har jag bara sett dom äta alger från stenen, men den som fortfarande är kvar i burken är misstänkt för ett eventuellt mord, dock ej med bindande bevisning.https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=33466
Postat 13 april 201015 år Författare Krabborna ser ut som de jag hade / har i mitt kar. Bilderna är lite halvsvåra men om du kikar in på länken nedan ser du en bild på den ena i mitt kar. Än har jag bara sett dom äta alger från stenen, men den som fortfarande är kvar i burken är misstänkt för ett eventuellt mord, dock ej med bindande bevisning.https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=33466Nja, Det påminner mer om den vanliga terminator krabban.Grå/brun.Jag har slängt ner dom i det stora karet, och tyvärr har 2 av dom dött (som jag har sett) sen har jag sett 2 stycken krypa omkring där på natten med.Så den bästa erfaranheten är att testa själv. Det finns en delad mening om krabbor tror jag. Vem vet? Dom kanske ställer till oreda, Dom kanske är nyttdjur. Ska bli spännande att se.
Postat 13 april 201015 år tyvärr har 2 av dom dött (som jag har sett) De kanske bara har ömsat skal och är större än nånsin, redo att kasta sig över allt i inredningen
Postat 13 april 201015 år Författare De kanske bara har ömsat skal och är större än nånsin, redo att kasta sig över allt i inredningen Aha, Där sa du något, Men tyvärr tror jag inte det, Detta var mer än bara skal.Fast jag hittade en ny mardröm i stenen. Maskar...och det i 100tals.Men dom får vara, Blir bra med mat till manadrinena.MEN denna däremot åkte ut fortare än kvickt!
Postat 3 maj 201015 år Jag fick med en sådan här : http://se.reeflex.net/tiere/1120_Act...s,%201834).htm Terminator? i min ls jag köpte när jag startade up. Skölden var väl i storlek som en 5 krona ungefär, han gjorde aldrig någon förnär och var ganska blyg fram tills en dag eremiten vandrade framför hans ingång, då sprang han ut och bankade skiten ur eremiten och jag fick ingripa lite lätt:)I övrigt skötte han sig bra, jag gav dock bort honom till Laggeman här på guiden där han hamnade i sumpen. Senast jag frågade så var det iaf finfint med game Wolfram
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.