Postat 19 augusti 201312 år Jag tror minsann du börjar bli gammal och nostalgisk Kjell, CCR en måndag;)
Postat 20 augusti 201312 år [ATTACH]88035[/ATTACH]Sarcothelia edmondsoniNu har det gått ett tag och Sarcothelia edmondsoni vill ta över.Hälsningar KjelleHerre jösses!!!
Postat 14 mars 201510 år Författare Länge sedan jag var på G här. Inget har hänt de senaste åren mer än att jag råkade ut för en liten nedgång för några koraller vilket började strax före jul. Berodde på dålig koll på vattenvärderna och knapphändiga vattenbyten. Fiskarna mår bra, inget nytt...samma hyresgäster. Filmade lite med mobilen när reservkraften tog hand om akvariet under morgonen.http://bambuser.com/v/5349066
Postat 15 mars 201510 år Kul med livstecken från dig! Jag vill se film på invånarna med http://bambuser.com/v/5351011http://bambuser.com/v/5351020Ser bra ut Kjelle!
Postat 27 september 20159 år Författare Min nuvarande saltburk går nu in på det nionde året om jag inte räknat fel. Efter en temporär nedgång har "revet" börjat repa sig av sig självt utan att jag egentligen inte gjort en smack sedan i vintras. Inga vattenbyten, ingen balling, inga mätningar. Absolut ingenting mer än att jag tillfört korallfoder och matat fiskarna var tredje och ibland var fjärde dag. Koraller som jag ansåg döda har börjat växa och mina fiskar mår bra. Nu i dagarna har jag återigen kört igång med ballingen och ska t.o.m chocka innevånarna med ett vattenbyte under dagen.
Postat 27 september 20159 år Författare Jag använder enbart flytande GroTech N o P.Skickat från min iPhone med Tapatalk
Postat 27 september 20159 år Författare Jag har väl "fullt" om man nu kan säga så. Skickat från min iPhone med Tapatalk
Postat 27 september 20159 år Författare Jo, det är mycket. Fast inga direkta dyrbarheter. Mkt har ju blivit större med tiden. En del har blivit mindre (koralldöd). Även om det som gått ner sig börjat vakna igen. Skickat från min iPhone med Tapatalk
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.