Postat 7 januari 20223 Är Hej! hade velat ha led bars som komplement över mitt kar, men orphek och andra mÀrken som finns pÄ marknaden Àr för lÄnga, kan ha Max 450mm lÄnga.  nÄgon som byggt egna och vad rekommenderar ni för komponenter till det? Finns hÀr nÄgra kunniga som kan rekommendera vart man köper leds och övriga komponenter som behövs?  Tack!
Postat 7 januari 20223 Är Mitras och Mitras slimline finns i 40 cm lÀngd med Àr ett tips om du skulle vilja köpa nÄgot. https://store.aquariumcomputer.com/en/product_info.php?info=p305_mitras-slimline.html  Har inga bra tips pÄ DIY för stunden dessvÀrre.
Postat 7 januari 20223 Är Jag har inte heller nÄgra bra tips pÄ DIY lösningar men giesemann har ocksÄ lÀngder som nog skulle passa https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/20.120.200/SubProducts/20.120.200-M  Skulle det va nÄgot sÄ har jag lite kontakter dÀr som nog skulle kunna göra lite pÄ priset.
Postat 9 januari 20223 Är On 2022-01-07 at 21:59, MichaelE skrev: Jag har inte heller nÄgra bra tips pÄ DIY lösningar men giesemann har ocksÄ lÀngder som nog skulle passa https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/20.120.200/SubProducts/20.120.200-M  Skulle det va nÄgot sÄ har jag lite kontakter dÀr som nog skulle kunna göra lite pÄ priset. Den gillade jag men hittar inget om frakt till Sverige,har du nÄgon koll pÄ det?
Postat 9 januari 20223 Är 7 hours ago, aerie said: Den gillade jag men hittar inget om frakt till Sverige,har du nÄgon koll pÄ det? Det beror troligtvis pÄ vad du bestÀller. Tex min ramp kom pÄ en pall vilket nog Àr dyrare Skriv exakt vad du vill ha sÄ kan jag kolla in frakten och eventuell rabatt.
Postat 11 januari 20223 Är On 2022-01-09 at 22:03, MichaelE skrev: Det beror troligtvis pÄ vad du bestÀller. Tex min ramp kom pÄ en pall vilket nog Àr dyrare Skriv exakt vad du vill ha sÄ kan jag kolla in frakten och eventuell rabatt. Hej,Àr intresserad av en 90cm,blev lite snabbt Àndrat efter att jag inte hittar nÄgot optiwhite kar som Àr 120 lÄngt och max 40 brett
Postat 11 januari 20223 Är @aerie om du letar efter en billigare DIY lösning sÄ erbjuder Populargrow led bars som gÄr att Àndra till vilket spektrum du önskar. Standard Àr 470nm men det gÄr att bestÀlla precis hur du vill ha det. De finns i 60,90 och 120cm lÀngder. Jag vill minnas att det kostar ca 100kr att fÄ dem custom istÀllet för standard (470nm). Du kan titta pÄ dem pÄ https://www.aliexpress.com/item/32843725804.html .De kostar mellan 400 och 900kr beroende pÄ lÀngd i standardutförande. För att bestÀlla ett annat spektrum sÄ fÄr man ta kontakt med dem via emailfunktionen.  Jag Àr dock osÀker pÄ om de gÄr att bestÀlla i 45cm lÀngd enligt @Saltwaters behov.
Postat 13 januari 20223 Är On 1/9/2022 at 3:00 PM, aerie said: Den gillade jag men hittar inget om frakt till Sverige,har du nÄgon koll pÄ det? 18,90⏠i frakt enligt hemsidan. Om du vill ha den sÄ kan jag styra upp en rabatt pÄ 10%
Postat 16 januari 20223 Är On 2022-01-13 at 22:19, MichaelE skrev: 18,90⏠i frakt enligt hemsidan. Om du vill ha den sÄ kan jag styra upp en rabatt pÄ 10% Tack,svÀnger lite med akvariet hÀr,kanske lyckas fÄ tag pÄ ett custom iaf hÀr nu. Jag Äterkommer om det blir aktuellt
Postat 14 februari 20223 Är RapidLED har en del fÀrdiga lösningar men Àven DIY lösningar. NÀr jag byggde sjÀlv sÄ handlade jag mycket frÄn dem. https://rapidled.com/
Postat 14 februari 20223 Är On 1/11/2022 at 10:56 AM, OR20 said: @aerie om du letar efter en billigare DIY lösning sÄ erbjuder Populargrow led bars som gÄr att Àndra till vilket spektrum du önskar. Standard Àr 470nm men det gÄr att bestÀlla precis hur du vill ha det. De finns i 60,90 och 120cm lÀngder. Jag vill minnas att det kostar ca 100kr att fÄ dem custom istÀllet för standard (470nm). Du kan titta pÄ dem pÄ https://www.aliexpress.com/item/32843725804.html .De kostar mellan 400 och 900kr beroende pÄ lÀngd i standardutförande. För att bestÀlla ett annat spektrum sÄ fÄr man ta kontakt med dem via emailfunktionen.  Jag Àr dock osÀker pÄ om de gÄr att bestÀlla i 45cm lÀngd enligt @Saltwaters behov. Har du bestÀllt en custom frÄn Popular Grow, och vilka led valde du i sÄ fall? Jag har en 470nm som komplement till T5 Blue+ (ca 450nm) och True Actinic (ca 420nm) pÄ kvÀllarna, och det ger bra pop. Jag kan dock inte köra den dagtid för att det blir pÄtagligt blÄtt ljus, sÄ funderar pÄ om man skulle haft ett bredare spektrum men ÀndÄ försöka fÄ pop i korallerna.
Postat 14 februari 20223 Ă„r Jag körde pĂ„ hĂ€lften/hĂ€lften 470nm och 450nm. Jag fick rĂ„det av Telegraham att inte blanda mer Ă€n tre fĂ€rger och att helst hĂ„lla sig till tvĂ„. Anleningen Ă€r att man annars riskerar att fĂ„ dĂ„lig fĂ€rgblandning. Just denna mix Ă€r samma som i reefbrites xho och ger ett vĂ€ldigt bra pop av korallerna. Skulle jag lĂ€gga till nĂ„got sĂ„ skulle det vara 425nm om det gĂ„r att fĂ„ frm hos tillverkaren (ATI actinic har en peak dĂ€r) och om det inte gĂ„r sĂ„ skulle jag försöka med 430nm doch i lĂ€gre andel Ă€n de andra. Det blir dock som sagt en risk att dessa inte blandar riktigt som de ska om man ökar pĂ„ antalet fĂ€rger. Vissa Orphek bars upplever jag lider av detta. Jag vet att det finns multispectrum leds som jag lekt med tanke om att sĂ€tta i istĂ€llet men inte frĂ„gat dem om det gĂ„r. MisstĂ€nker ocksĂ„ att det blir rĂ€tt mycket dyrare. Mitt rĂ„d skulle dock vara att titta pĂ„ den spectrukgraf du har frĂ„n dina vanliga lampor och kompleterar detta ljus för att pĂ„ sĂ„ sĂ€tt fylla i spectrukkurvan framförallt i det blĂ„/violetta delen.Â
GĂ„ med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.