Postat 7 oktober 200618 år Någon här inne som har slutat använda osmos? Och gått över till kranvattnet?
Postat 7 oktober 200618 år Thomas, om du inte på sikt vill skapa en Öster-sjöbiotop, så är det i 95% av fallen säkrast att köra på med osmos-strulet.Även om kranvattnet är av hög kvalitet så ackumuleras det små mängder av fosfat,silikat och tungmetaller etc. i karet som kan ställa till problem så småningom.
Postat 7 oktober 200618 år Jag gjorde det i förra veckan när jag hade mätt vårt kranvatten. Fann inga problem med det. Det brukar få rinna ett par minuter innan jag tar upp vatten till karen. Sen får det stå i en dunk tills det har rumstemperatur innan det kommer i påfyllningsdunken.
Postat 7 oktober 200618 år Hur länge har du kört utan Capote? Har du märkt några negativa effekter? Själv skulle jag nästan behöva mer nitrater men jag är mer orolig för lagringen av tungmetaller. Är detta problem överdrivet om man gör vattenbyten? Jag har också hört att om man kör med kalkwasser tar det hårda som inte löser sig i vattnet upp en del tungmetaller bl.a. koppar. Vet ej hur mycket dock.
Postat 7 oktober 200618 år Lösligheten för koppar minskar med hundra gånger för varje pH enhet högre. (OM det inte är några organismer i vattnet som kan ta upp koppar = smutsig dunk).Och på kalk kan det fälla ut. Jag skulle åtminstone sätta på en luftpump så att det går i litet CO2 som fäller kalk och "river med sig" metaller. Det borde fälla mangan också.Fast osmosvatten + silikatfilter är naturligtvis bättre. Och framför allt om man har en blandbäddsjonbytare i silikatfiltret.
Postat 7 oktober 200618 år Med automatisk top-up så är det ju inte mycket jobb att fylla på RO... Är det utläggen på ovanstående som gjort att ni skippar osmosen?Efter att ha tittar på ett förbrukat sedimentfilter så kommer jag i alla fall aldrig sluta med RO.
Postat 8 oktober 200618 år Författare Ja, jag hade planer på att börja med kranvatten,, men jag vet inte.. Så jag köpte en ny osmos på Marinakvariet i dag. De var på tiden..
Postat 8 oktober 200618 år Jag gjorde det i förra veckan när jag hade mätt vårt kranvatten. Fann inga problem med det. Det brukar få rinna ett par minuter innan jag tar upp vatten till karen. Sen får det stå i en dunk tills det har rumstemperatur innan det kommer i påfyllningsdunken.Tillägg: När vi flyttar till hus så småningom kommer jag återinföra Osmos, då den kommer stå på jobb och tanka vid behov, kommer inte ha den hemma. Så slipper man tänka på att den skulle rinna över på något vis. Kommer köpa en ny, en som har större kapacitet, som inte behöver stå igång lika länge åt gången.
Postat 8 oktober 200618 år Hur länge har du kört utan Capote? Har du märkt några negativa effekter? Själv skulle jag nästan behöva mer nitrater men jag är mer orolig för lagringen av tungmetaller. Är detta problem överdrivet om man gör vattenbyten? Jag har också hört att om man kör med kalkwasser tar det hårda som inte löser sig i vattnet upp en del tungmetaller bl.a. koppar. Vet ej hur mycket dock.Jag har kört utan osmos i flera år. Jag har faktiskt en osmos-anläggning liggande som jag inte använder. Innan dess körde jag med osmos i många år och jag har inte sett några negativa förändringar sen jag slutade. Vattenkvaliten variera från ort till ort och förr i världen hade man ibland problem här i Linköping på vårarna med dåligt vatten så på vissa ställen klarar man sig absolut inte utan osmos tycker jag.Anledningen till att jag la ned var praktiska.1) Jag glömde alltid göra osmosvatten när jag behövde, framförallt var det vid topoff som det saknades.2) Kalkmixern fungerade sämre hos mig med RO-vatten.3) Rowa tar silikaterna så av den anledningen behövs det inte.Nu har jag automatisk topp-off med magnetventil så nuförtiden faller 1:an. Jag skulle kunna köra det via osmosen lika gärna.Det där med kalkmixern kanske var inbillning. Den var lite svår att bli kompis med.Tungmetallerna kanske bidrar till "old tank syndrom" krascher. Vore intressant att hitta mer info om långsiktig upplagring av tungmetaller.Så det blev ett rätt klent försvarstal, mer ett försvar av lättjan!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.