ser denna tråd lite sent
Det enda(inte så bara alltid) du tillför i ytterligare nogrannhet med stegmotor är ju just antal varv(oftast 200 steg per varv) motorn snurrar, och pratar vi om mkt höga krav på precision(bättre än 5%), skulle jag valt det, MEN för tex Balling osv är det nog helt meningslöst. Det är slangen som är den stora felkällan oavsett stegmotor eller ej. Slangen ändrar sig med tid så du behöver kalibrera om en slangpump med jämna mellanrum. Slangens kvalite o val av rätt slang är det viktigaste.
Sen har slangens dimension betydelse. En slang på 1 mm (ID) ger cirka 0.04 ml på ett varv om du har en slangmotor med 4 rullar(kan variera). En slang på 2.5 mm ger 0.25 ml per varv med samma pump. Så om du tex har en tunn slang, så kan ett fel i antal varv på en vanlig DC motor förlåtas.
Apex och GHL har stegmotorer, men om man har den bara till Balling(eller saker med ännu lägre noggrannhet), skulle jag säga att det är bortkastade pengar.
En stegmotor kostar 5 ggr mer än en vanlig plus drivkortet, som ej behövs för en vanlig motor, samt kräver en oerhört mkt mer komplicerad kod för att styra, samt drar mer ström o låter mer.
Men i vissa sammanhang behövs dom, som tex i min Alkatronic-maskin;-)...där vi valt att ha stegmotorer på 2 av de fyra pumparna.
/Jonas