Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat
Hej!

Jag doserar järn 1 gång / vecka. Jag vet egentligen inte hur mycket jag doserar, kör antal droppar / liter enligt flaskan bara. Tycker helt klart det har hjälpt. Men jag har även börjat dosera mer amino och det verkar också hjälpa.

Antar att man får ta det ganska så lugnt med doseringen så man inte får värdens alg problem.

Lite svårt o veta om det verkligen är brist på järn eller inte , den finger Montipora som jag har är inte blek på nått vis utan är mörkgrön o Euhyliorna är gröna också hmm ... Vad tror du.

  • Svar 571
  • Visningar 63k
  • Skapad
  • Senaste svar

Mest aktiva i detta ämne

Populära bilder

Postat
  • Författare

Jag vete sjutton om järn är det som saknas. Du kan ju alltid testa med ett "finsalt" typ reefers best och kanske göra några större vattenbyten. Typ kanske 50 liter varannan dag under en vecka för att se om det ger någon skillnad. Ger det skillnad så vet du ju iaf att det är något som saknas.

Postat

Ja det kan vara värt att prova under en tid, använder idag TropicMarin Proo Reef

Postat
  • Författare

Har tagit det väldigt försiktigt några veckor. Matat normalt. Doserat en del amino men inte så mycket annat. Alla koraller verkar stormtrivas igen. Dock har jag fått en hel del gröna alger som antagligen är nån Cyanovariant. Kör med ca 5 DL Biopellets kopplade direkt in i skummaren som just nu skummar ganska torrt.

Mitt ATS - experiment har gått sådär i denna burk. Sumpen är lite för liten för att det ska bli riktigt bra. Så jag tänker om. Skall köra en långsmal modell (den effektivaste varianten) hängandes ovanför akvariet bakom MH:n istället. Grejen med en sådan är att den måste vara byggd med ett yttre skal i svart plexi så att den inte släpper ut något ljus. För man kör ju omvänd period mot vanliga belysningen.

  • 2 veckor senare...
Postat
  • Författare

Nu har jag installerat en ny modell av ATS. Denna är mer långsmal och passar bra i sumpskåpet. Vi får se hur det tar sig! :)

Postat
  • Författare

5603229244_2ec0db0284.jpg

Såhär ser det ut i min stökiga sump.. Den svarta enheten ovanpå sumpen är ATS:en. Hade först planerat att hänga den ovanför burken men det gick inte så bra av flera skäl. Det ena är att det läcker en del ljus (ljuset är på 18 timmar) och det andra är att ljudnivån blir för hög.

5605532796_3d75d67a6a.jpg

Detta är två dagars tillväxt, hela mediat är täckt av gröna håralger. Ska bli intressant att skörda nästa helg!

Ändrat av Maglofster

Postat

Intressant. Vad har du använt som "skal" (eller behållare - den svarta lådan..) till ATS:en?

Ser kul ut med vodkaflaskan! När jag var liten så hade grann-gubben sin explorer i källarförrådet så inte gumman skulle se att han smygsöp. Nu har man flaskan i akvarieskåpet istället. Behändigt! :-)

Postat
  • Författare

Det man ser på utsidan är lysrampen. Resten är plexi.

Ja, en liten bismak av ättika dock! Men vad gör man inte för smygsupens skull! ;)

Postat
  • Författare

post-5179-1446892181299_thumb.jpg

ATS-mediat innan rensning. Detta är de sju första dagarnas tillväxt. De bruna algerna får man i början. ska bli intressant att se nästa veckas skörd. Kör nu med en 2400 liters pump. Skulle nog vara bra att öka på till 3000 liter /h i varje fall.

Passade även på att göra ett 80-liters vattenbyte idag.

Ändrat av Maglofster

Postat
  • Författare

Efter mycket velande och tandagnisslan tog jag beslutet att göra om min scape. Korallerna har växt såpass att det inte fungerade med en stor revpelare i mitten.

Så det blev till att plocka lös alla limmade koraller och göra om allt "från början". Jag petade inte i nån ny sten utan körde på det som fanns i burken. Nåra koraller blev lite fraggade men det hela gick mycket bra tycker jag.

Helt klart en erfarenhet rikare när det gäller planering av scape och korallers tillväxt. Det gäller att ge lite mer amrbågsutrymme än vad man tror från början.

Det största "problemet" under ombyggnaden var mina Clowner som är så sjukt aggressiva, så fort man sticker ner handen är det full attack med vässade tänder. Jag måste erkänna att jag blir helt klart störd av det när jag samtidigt försöker vara lite konstnärlig.. :)

Förhoppningsvis är det klart och fint i burken till kvällen så jag kan ta några bilder.

Postat
  • Författare

post-5179-14468921837776_thumb.jpg

Nya scapen, känns inte helt klar på högra sidan. Men det får ta lite tid och sätta sig nu.

Det gröna är den cyano (eller vad det nu är) som jag kämpat med ett tag nu. Jag tycker verkligen se att den är på tillbakagång nu i varje fall. Vi får se! :)

Postat

Snyggt. Du verkar ha fin storlek på milka:n med :D.

Får du hög temperatur utan fläkten? hjälper fläkten till mycket?

Postat
  • Författare

Jo, den börjar få lite storlek! :)

Jag har precis satt dit fläkten. Den går på samma timer som MH:n än så länge, får se hur länge det räcker. Förra sommaren hade jag uppåt en 30 grader utan kylning..

Postat

Ja jag håller med om att det blev ett väldigt djup med den blå färgen, ser Snyggt ut.

Postat
  • Författare

En liten mellantid på ATS:en innan skörd på lördag: Nu jädrar har det tagit fart och växer som bara den. Ser ut att bli mer än 1 dl alger som ryker i helgen.

Postat
  • Författare

Lite macrobilder från idag:

post-5179-14468921843749_thumb.jpg

Ricordea

post-5179-14468921843927_thumb.jpg

Acropora

post-5179-14468921844115_thumb.jpg

Gorgonia - Denna är den allra första korallen jag köpte. Köptes som liten, liten fragg.

post-5179-14468921844295_thumb.jpg

Acropora - Denna har jag haft problem med brända toppar på, men den verkar komma tillbaks och må bättre.

post-5179-14468921844468_thumb.jpg

Montipora

post-5179-14468921844642_thumb.jpg

Rörmask av något slag. Följde med en sten med lila skivor.

Postat

Snygga bilder. Rörmasken såg riktigt läcker ut i närbild :). Vad använder du för teknik?

Postat

Ser riktigt nice ut, har lånat syrrans kamera en Nikon D50 med nått macro objektiv, men blir bara kasa av alltihop:P

Postat
  • Författare

Har precis rensat ATS:en för andra gången. En veckas tillväxt:

post-5179-14468921859286_thumb.jpg

Det är bara gröna håralger, dom är lite mörka, men kommer bli ljusare för varje skörd allteftersom näringsvärdena går ner. Ca 1dl alger skördades. Kör fortfarande full fart på Biopellets och skummaren. Har även smugit igång ozonet på ca 15 mg/h.

När det gäller den gröna cyanon i karet är det lite "status quo" - ser inte att den dör och försvinner, men ser heller ingen tillväxt. Men, trägen vinner!

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.