Postat 8 mars 200718 år kommer nog ta ett litet tag tills jag startar 240l akvariet, håller på att samla ihop grejer till det Men jag håller just nu på med uppstart av 80l nano och det kommer jag lägga ut en tråd på när det har kommit igång:ler: Det ska bli riktigt kul att följa din tråd , tycker verkligen det ser lovande ut riktigt schysst det man har fått se;)
Postat 9 mars 200718 år Författare Eftersom jag tänkt att köra utan bottenmaterial så målade jag min frigolitskiva svart och även väggbitarna som är runtom hålet som kommer att synas.Och så en fråga angående min sump.Tror ni att det är lönt att ha ett refugium i såpass liten skala som det blir (mittenfacket)eller är det bättre att ta den platsen till teknik, jag hade annars tänkt att ha Caulerpa alger för att ta upp ämnen ur vattnet men det kanske är säkrare och tom bättre med tex ett fosfatfilter, eller vad tror ni?tacksam för era tankar:)
Postat 9 mars 200718 år Du kan ju testa att slänga i lite caulerpa i uppstartsfasen och se om du gillar det, annars är det ju bara att byta mot ett fosfatfilter. Har du tur kanske du inte får fosfat problem överhuvudtaget och då behövs ju inget.Snyggt kar föressten, jag gillar att det inte är nån glaslist eller nått mittstag. Ska du ha en huv över karet eller låta det va öppet?
Postat 10 mars 200718 år Författare Idag har det hänt en del:ler: akvariebänken har blivit klädd med MDF och fått på sig väv och färg så det börjar likna nått;) Addo: ett överskåp kommer det att bli men med utan tak på så att det blir luftigt o bra
Postat 11 mars 200718 år Här går de undan, en riktig byggare Bob ser jag.Snyggt med vit möbel tycker jag, kommer nog lyfta fram akvariets innehåll bra med kontrasten.
Postat 11 mars 200718 år Författare Tack Jonas och Mattias:) När man tycker nått är roligt då vill man ju jobba på,jag tror nog det blir bra med ljus möbel och sen som slutfinish så blir det en del eklister som bryter av också.En fråga angående uppstarten också.Jag har tänkt mig att använda någon sort med bakteriekultur i uppstarten så att det kommer igång ordentligt,är det någon sort/märke ni rekomenderar?
Postat 11 mars 200718 år Jag har kört utan bakteriekultur, ser ut som stenen gör sitt. Däremot funderar jag på att "ympa" in lite sten eller sand från någon som har ett redan fungerande saltkar. Jag har massor av levande kryp i alla storlekar från precis synliga vita små varelser till Hairyscary (min 4cm krabba). Nu e jag en ren amatör på salt, men jag utgår ifrån att om jag kan se levande djur som trivs finns det garanterat en jädra massa djur/bakterier jag inte kan se som också frodas. Blir väll lite längre inkörningstid men men men... Så om du frågar mig tror jag inte de behövs någon extra bakteriekultur om stenen mår bra.Intressant att höra va proffsen säger, man får ju alltid höra motsatserna när man går till akvarieaffärer. Alla har ju sina egna teorier och guidelinjer :-)
Postat 11 mars 200718 år Jag skulle idag inte starta ett kar utan att använda bakteriekultur dagligen de första tre veckorna. Sort spelar enligt min erfarenhet inte någon större roll bara det är nitrifikationsbakterier. Jag har startat åtskilliga kar utan startbakterierunder min levnad men jag tycker att utvecklandet av bakteriekulturerna är ett av de större framstegen i branchen. Det har underlättat hobbyn enormt.MVH Lasse
Postat 11 mars 200718 år Författare Jag har bestämt mig för att köra med bakteriekultur i början,får väl kolla upp lite olika märken.tack för era svar:smiley20:
Postat 11 mars 200718 år Författare Sitter och beställer lite grejer och funderar över saltet, det står nog mellan Aquamedic reef och reef crystals, kollade på drakfisken och där stod det att aquamedics salt var bäst men vad tror ni:smiley24:
Postat 11 mars 200718 år Jag kör med Aqua medic. Det verkar innehålla det som står på hinken efter vad jag testat.
Postat 11 mars 200718 år Författare OK Stig då kör jag nog också med det för det verkar ju vara ett bra salt till ett bra pris, har du någon erfarenhet utav bakteriekulturer förresten?passar på att lägga upp lite bilder på dagens byggande, man får ju upprätthålla det som Mattias skrev att jag var byggare bob:skrattar: har nu börjat med överskåpet och fått upp lamporna:ler:
Postat 12 mars 200718 år Författare Såja då har man fått gjort lite idag med,var inte helt lätt att få dit mdf-skivan på långsidan när man får hålla,skruva,mäta och helst få det rakt när man var själv hemma;) men med tålamod och svordomar så kommer man långt.Fick även på väven och färg på överskåpet, jag tycker att det blir riktigt ljust och fräscht:nöjd: Har beställt mina pvc grejer idag och undrar en sak,jag har sett att många sätter en slang den första biten ifrån returen, är det för att minska vibrationer och därmed ljud eller varför gör man det?
Postat 12 mars 200718 år Skit de e nästan så man ångrar att man inte köpte ett rektangulärt kar. Slangfrågan har jag inget svar på.
Postat 12 mars 200718 år Riktigt snyggt Tomas! Gillar speciellt ytavrinnigen, dold från ena sidan. Läckert!-Slangstumpen dämpar vibbar, ja.
Postat 12 mars 200718 år Dämpar vibrationer men den underlättar också vård av pumpen. Mycket lättare att få loss pumpen!
Postat 12 mars 200718 år Författare Tack för det grabbar:ler: Då får det väl bli en liten slangstump, det var ju tur då att jag fick med en slanganslutning i min pvc beställning.Då har jag en framtida fråga till er.hur långt tror ni jag kommer med min belysning som jag har i nuläget (150w MH+2*39w T5) om man tänker på korallernas trivsel? har väl mest tänkt på mjukisar men vill även ha stenkoraller i framtiden, vad tycker ni skulle vara en lämplig belysning till ett kar i min storlek? jag vill gärna blanda MH och T5
Postat 13 mars 200718 år På ett 50cm djupt kar klarar man sig med 150 watt. Men för att kunna få starkare ljus får du sänka armaturen lite och då kanske du vill ha 2 st för spridningens skull.
Postat 13 mars 200718 år Författare OK, men klarar jag mig då med min belysning till mjukkoraller och kanske någon stenkorall om jag sänker ner armaturerna?
Postat 16 mars 200718 år Författare Nu har jag fått in ström i under och överskåp och fått sumpen på plats, har satt dit eklister men det fattas några på överskåpet,har även fått två fina koraller i karet och en annan söt liten varelse:skrattar: Och en dum fråga kanske men ska standpipen limmas fast i genomföringen eller räcker det om man pressar dit den (tyckte den satte sig väldigt hårt)
Postat 16 mars 200718 år ser bra ut.limma inte! du kan behöva justera genom kapa röret, eller ta loss för rengöring.~Henrik
Postat 16 mars 200718 år Författare Värst vad den bilden blev liten! ja ja det kommer nya imorn när luckorna kommit på plats
Postat 16 mars 200718 år du klarar defintift mjukkoraller och de flesta stenkoraller med det ljuset. för stenkoraller placera dem lite högre upp i akvariet och så mkt under MH lampan som möjligt om du har en som ej sprider ljuset över hela akvariet.~HenrikOK, men klarar jag mig då med min belysning till mjukkoraller och kanske någon stenkorall om jag sänker ner armaturerna?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.