Postat 28 april 200718 år Författare Jag hade ett överfyllt 400 liters kar där de flesta av korallerna redan hade vuxit en bra bit.
Postat 28 april 200718 år Tappar hakan..Sist jag var hos dig var det ett vackert sötvattenskar, nu ett fullfjädrat rev:smiley20:
Postat 28 april 200718 år Fingret har läkt bra nu men skinnet är litet för kort så det tar emot om jag försöker böja för mycket.Här kommer en ny helbild på karet. Jag hade mer eller mindre glömt min egen tråd men nu skall jag försöka hålla mer liv i den. [ATTACH]13982[/ATTACH]Karet fungerar bra men jag har för mycket hydra i. (Det bruna mest till höger).De är ett stort problem eftersom de bränner många stenkoraller.Otroligt snyggt, Montipororna är en fröjd för en Monti-fetischist !.
Postat 28 april 200718 år Författare Ja, jag måste säga att jag inte drabbats av någon Acroporafeber.På bilden här av "den ljusa korallen uppe till höger" är det några Acroporor som skymmer litet. Men inte är de lika snygga som en Seriatopora caliendrum. I actinicljus blir den mycket grönare.
Postat 28 april 200718 år Man blir ju onekligen nyfiken på hur mycket karet "äter" !! En skyffel om dagen ??.
Postat 28 april 200718 år Författare Ålder på koraller är det svårt att yttra sig om. Korallen ovan fick RTN för litet drygt ett år sedan. Jag fraggade den och alla fraggarna klarade sig. Fem av dem har vuxit ihop till min korall på bilden. Men åldern tror jag är runt tio år för den har delats flera gånger innan en del av den kom till mig.Jag matar med ungefär 15 gram fryst artemia per dag och fem gram korallfodermix.De flesta eftermiddagar lägger jag i lite flingor också.Korallfodret är ungefär som det de "gamla" korallodlarna gör. Recept finns i Bornemanns och Calfo´s böcker och på nätet.
Postat 28 april 200718 år Författare Här är en bild på samma korall ett par timmar senare med T5 ljus bara. Aquablue+ och Actinic blue. För att få fram färgerna använder jag ett filter Heliopan digital som filtrerar bort ljus utanför området 400 till 700 nm. Litet bildbehandling är det också men utan filtret får jag inte fram vettiga färger även om jag försöker med diverse tricks.
Postat 29 april 200718 år ja,det är ett mycket vackert kar,det har växt bra sen jag besökte dig senast!!
Postat 29 april 200718 år Ser ju kanon ut stig det växer för varje gång snart dax för ett återbesök det ser jag Du har inte gott om korall maten så att man kan köpa lite av dig ?
Postat 18 juni 200718 år Tack för korallerna Stig. Det var mycket trevlig pratstund.Otroligt tjusigt kar. Det var dödsstöten för mitt FO, nu ska jag sattsa på rev.
Postat 30 juni 200718 år Författare Jag hade besök av ett par Ljungbykillar i förrgår.När vi satt och tittade på karet vid 20- tiden släppte plötsligt Lobophyllian en massa ägg - så mycket att jag inte mata fiskarna den kvällen. Här är en bild på skurken.Först var jag ganska rädd, man har ju läst om giftiga korallägg men jag såg ingen negativ inverkan någonstans. En märklig sak var att äggen inte fastnade på andra koraller som Euphyllia eller Parazoanthus som brukar äta det mesta.Efter en timme var äggen slut.Lobophyllian släppte äggen i klumpar som på fritt vatten delade upp sig i enskilda ägg, knappt en mm stora och glasklara.Exponeringstiden är en sextiondels sekund så man kan se hur stark cirkulation jag har i karet på äggen (= längden på strecken x 60).
Postat 30 juni 200718 år Författare Ja, den är väl ungefär trettio gånger fyrtio cm nu.Men större än så här får den inte bli. Den skuggar andra för mycket.Jag har några fraggar (handflator) om du kan ta dig till Gemla.(22 mil från GBG).
Postat 1 juli 200718 år givetvis hör jag av mig innan, blir väl så att min sambo följer med oxå.har du några tips på sevärdigheter i närheten?
Postat 1 juli 200718 år Författare För sambon är det väl glasbruken men de besöken är minst lika dyra som saltvattensbutiker...
Postat 1 juli 200718 år hehe, vi får väl slänga in ett sådant besök på vägen då =)men jag hör av mig till dig när det närmar sig så vi kan bestämma lite mer =D.And save the montipora! hehe
Postat 1 juli 200718 år Ja j...lar vad det har växt sedan jag var på besök hos dig. Set ut som man får försöka ta sig dit en vända under semestern. Det var ju ett tag sedan sist.Kul med koralläggen, snart har du väl ett par hundra lobosar å sälja av;).
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.